תמלוגים שוטפים יעילים יותר ליצירת הצלחה כלכלית מאשר תשלום מראש עבור טכנולוגיה

זוהי המסקנה של המאמר The Value of Royalty  שפורסם Nature Biotechnology ב-12 ביולי 2016 ונכתב על ידי Michael A. Reslinski and Bernhard S. Wu. המאמר מתאר כיצד מוסדות אקדמיים צריכים לתעדף הוספת הפרשות זרמי תמלוגים בהסכמי רישיון. המחברים מציינים כי זכייני IP רבים לא יש יתרון הרבה מרישוי IP. כיוון שכך, הם טוענים כי תשלומי תמלוגים הם צורה חשובה של תשלום עבור זכיינים, במיוחד קניין רוחני שכולל העברת טכנולוגיה בין מוסדות האקדמיים ושותפיהם, בין ביוטכנולוגיה הוקמה וחברות תרופות, ובקרב חברות סטארט-אפ.

המחברים מציינים כי המטרה העיקרית של רישיון היא להשיג רווח תוך מזעור ההוצאות שלהם ושיתוף הסיכון עם בעל הרישיון. עם זאת, מתח בין הרישיון לבין בעל הרישיון מתעורר כאשר הזכיינים אינם רואים את העלויות וסיכונים כי בעלי הרישיונות להניח כאשר הם נדרשים לבצע תשלומים מראש. למעניקי הרישיון מעדיפים מצב זה של תשלום בשל לחצי תקציב. מצד שני, בעלי רישיון מעדיף להשתמש תמלוגים כמצב של תשלום כמו זו מותנית כמה מוצלח יכול להיות ממוסחר המוצר.

כפי Reslinski וו (2016) טוענים, תמלוגים מסוגלים למקסם את הערך לטווח ארוך של הרישיון תוך הקלת אילוצים פיסקליים. הם מדגישים כי מקור ההכנסה העיקרי של רישוי ברוטו מגיע מלפעול תמלוגים או אלה הנגרמות כתוצאה ממכירות המוצר.

במגזר האקדמי, בתחום מדעי החיים צבר הכנסות רישוי הברוטו הגדולות בשנת 2013, אשר היו 90 אחוזים מהכנסות הרישוי הגולמיים של המגזר האקדמי כולו. סקרים הראו גם כי בשנת 2014, יותר מ -90 אחוזים מהכנסות רישוי הברוטו מתקבלות על ידי אוניברסיטות הגיעו מתמלוגים פועלים. יתרה מזאת, הם ציינו כי בשנת 2014, רק 223 רישיונות שנוצרו יותר מ 1 מיליון $ בשנה של 9548 רישיונות שהיו יצירת תמלוגים.

זה מדגיש את הסיכון שמגיע בעת ביצוע השקעות בטכנולוגיות החדשות שבו תשלומים מראש נדרשים. לעומת זאת, תמלוגים לספק גמישות רבה יותר כי התשלומים נעשים רק כאשר הסיכונים הרגולטוריים קליניים הוכרעו והסיכון היחיד שנותר הוא כמה טוב המוצר יעשה מסחרי. על ידי יישום תמלוגים כמצב של תשלום, הוא הרישיון לבין בעל הרישיון מקבלים מספיק תמריץ להמשיך בפיתוח ומסחור המוצרים. בנוסף, תשלומי תמלוגים יכול לגשר על פער המידע והניסיון בין המוסדות האקדמיים לבין חברות התרופות והביוטכנולוגיה. יתר על כן, בגלל תשלומי תמלוגים נדחים, הם יכולים לקצר את המשך הזמן על ניהול משא ומתן הסכמי רישיון.

לסיכום, Reslinski וו (2016) מצאו כי למסחור מוצלח של טכנולוגיה אקדמית מתאפשרת בזכות תכנון יעיל של הסכם רישיון וכי בין תשלומים מראש ותמלוגים ריצה, הראיות עולה כי האחרונה היא יעילה יותר להצלחה כלכלית נהיגה בין האוניברסיטאות .